Mówiąca dziewczynka

Zabawki, które uczą mówić – 6 propozycji

Mowa to jedna z kluczowych umiejętności do opanowania przez dziecko. Każde z niemowląt uczy się jej w innym tempie. To bardzo indywidualny proces. Jednakże wsparcie rodzica jest tutaj kluczowe. W nauczeniu maluszka mówienia pomogą zabawki edukacyjne oraz interaktywne. Jak działają?

Kiedy dziecko uczy się mówić?

To, kiedy dziecko rozpoczyna naukę mówienia, jest bardzo indywidualną sprawą. Wbrew powszechnej opinii, nie ma badań potwierdzających, że dziewczynki zaczynają rozmawiać szybciej od chłopców. Nie ma także wytycznych, w jakim wieku brzdąc powinien zacząć wypowiadać pierwsze słowa.

Nauka mówienia najczęściej zaczyna się od wypowiadania przez maluszka gardłowych głosek (gga, gle, gli itd.). Następnie czas na sylaby (ma-ma, ta-ta, pa-pa) czy dźwięki naśladujące, np. zwierzęta typu: „hau hau” (pies), „miau miau” (kot) itd. Około pierwszego roku życia dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa bądź nawet tworzy proste zdania. Nie jest to jednak regułą.

Istnieje wiele zabawek, które wraz ze wsparciem rodzica pozwolą maleństwu łatwiej i przyjemniej wkroczyć w świat mowy. Ich różnorodność stymuluje brzdąca nie tylko w mówieniu, ale też wspiera pozostałe zmysły. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko uczy się całym ciałem i lepiej zapamiętuje poszczególne słowa, gdy angażuje dodatkowo np. wzrok czy dotyk. Poniżej jedne z najbardziej przydatnych.

Książeczki edukacyjne

Świetnym pomysłem na wsparcie rozwoju mowy dziecka są różnego rodzaju książeczki edukacyjne. Niektóre, wykonane z przyjemnych materiałów przedstawiają zwierzęta.

Możesz usiąść razem ze swoim brzdącem i podczas przeglądania książeczki pokazywać mu poszczególne stworzenia naśladując ich odgłosy, a następnie wypowiedzieć ich nazwy. Zachęć maleństwo do powtarzania za Tobą. Prawdopodobnie zrobi to z przyjemnością!

Książeczka ze zwierzątkami Edushape

Drugi typ książeczek edukacyjnych, jest już bardziej interaktywny. Przykładem może być pozycja od Fisher Price „Ucz się i śmiej – książka z wierszykami”. Szczeniaczek Uczniaczek wraz z przyjaciółmi wprowadzi małego odkrywcę w świat słów i rymowanek.

Poprzez naciśnięcie poszczególnych przycisków dziecko uruchomi rymowane, krótkie piosenki i frazy, które z chęcią spróbuje powtórzyć.

Książeczka edukacyjna dla dzieci od Fisher Price

Interaktywne stoliki

Interaktywny stolik działaniem przypomina książeczkę edukacyjną, z reguły jednak posiada więcej funkcji. Angażuje także dziecko do wstawania, ze względu na możliwość domontowania nóżek. Przykładem może być interaktywny stolik malucha od Fisher Price, który dostosowany jest do trzech etapów rozwoju malucha:

  • Odkrywania (6 miesiąc życia) m.in. poprzez zabawy zręcznościowe uczy się pierwszych słów.
  • Zachęcania (12 miesiąc życia) m.in. poznaje słówka w języku angielskim.
  • Naśladowania (18 miesiąc życia) stymuluje wyobraźnie i zachęca do naśladowania zwierzątek.

Edukacyjny stoliczek interaktywny dla małych dzieci Fisher Price

Laptopy edukacyjne

Laptopy dla maluchów działają na podobnej zasadzie, co powyższe dwie zabawki. Także uczą słówek, liczb, czy alfabetu. Jednak gdy chcesz zabrać dziecko w podróż, to taki laptop okaże się strzałem w dziesiątkę dzięki jego kompaktowemu rozmiarowi.

Laptop edukacyjny dla maluszków Fisher Price

Garnuszek na Klocuszek

Czy pamiętasz z wczesnego okresu dzieciństwa zabawę we wkładanie poszczególnych kształtów do pasujących otworów? Obecnie istnieje bardziej interaktywna wersja – Garnuszek na Klocuszek.

Garnuszek Klocuszek dla dzieci Fisher Price

Po włożeniu np. sześcianu w prawidłowe miejsce garnuszek zaśmieje się, opowie o jego kształcie i cyfrze znajdującej się na nim. Następnie można wyjąć wszystkie klocki i rozpocząć zabawę od nowa. Możesz też pokazać maleństwu, jak prawidłowo wkładać do garnuszka kolorowe elementy.

Interaktywny pluszak

Mówi się, że najlepszym przyjacielem dziecka jest miś. A szczególnie, jeśli ten pluszowy kolega potrafi mówić i śpiewać! Przykładem takiej zabawki jest interaktywny Misiek Lelek od Clementoni. Przyjemny w dotyku kompan może być zabrany do łóżeczka, wózka lub w podróż samochodem, a po naciśnięciu uczyć maluszka słów, kształtów, literek czy liczb.

Interaktywny miś dla niemowląt Clementoni

Mata gimnastyczna

Maluszek może się uczyć nowych słów i dźwięków także podczas leżenia na macie gimnastycznej. Dobrym przykładem będzie tutaj interaktywna wersja maty dla niemowląt od Fisher Price.

Interaktywna mata dla niemowląt Fisher Price

Maluszek przeniesie się w świat tropikalnej dżungli, przy śpiewie wesołego Tukana. Ptakowi zamontowanemu na górze konstrukcji towarzyszą przyjaciele tacy jak żyrafa czy lew, których możecie spróbować nazwać wspólnie!

Jakie jeszcze zabawki pomogą dziecku w nauce mówienia?

Powyższe pozycje to tylko kilka przykładów zabawek stymulujących rozwój mowy dziecka. Więcej produktów rozwijających umiejętności mówienia (i nie tylko!) znajdziesz w naszym sklepie internetowym w dziale Dla Niemowląt.

 

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *