Zabawki kontrastowe dla niemowląt

Wielu rodziców głowi się nad tym, jakie zabawki kupić dla maluszka zaraz po urodzeniu. Kuszące, wielobarwne karuzelki, różowe zawieszki dla dziewczynki, niebieskie dla chłopca, jaskrawe grzechotki i misie, interaktywne projektory z migającymi światełkami – jest tego cała masa, czasami nie sposób zdecydować się na jeden czy dwa produkty. Dorzućmy do tego wszystkie prezenty na baby shower lub z okazji urodzin dziecka, a nagle się okaże, że mamy w domu prawdziwą hurtownię zabawek. Czy to źle? Oczywiście, że nie, bo wszyscy wiemy, że zabawki są dziecku potrzebne, bo dzięki nim uczy się i rozwija. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że noworodek ma inne potrzeby niż kilkumiesięczne dziecko. Warto więc sprawdzić, czy dana zabawka jest przystosowana dla dzieci od pierwszych dni życia, nawet, jeśli jest to tylko zawieszka do wózka.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Czy wiesz, że nowonarodzone dziecko widzi jedynie kontury przedmiotów, które znajdują się w odległości 20-30cm od jego twarzy? Określa się to jako (jedynie) 5% ostrości wzorku przeciętnego człowieka. Z każdym dniem maluch widzi lepiej, a po kilku miesiącach jego wzrok staje się nawet kilkaset razy mocniejszy! Dlaczego tak jest? Za widzenie kolorów i ostrość wzroku odpowiadają światłoczułe receptory, tzw. czopki, które znajdują się w siatkówce oka. U noworodka jest ich bardzo mało i są rozproszone. W pierwszych dniach dziecko dostrzega jedynie kontury twarzy pochylającej się nad nim mamy (na przykład podczas karmienia), nie widzi szczegółów. W odróżnieniu do wzorku, maluch ma bardzo wyczulone inne zmysły – słuch i węch. Najlepiej widzi połączenia kontrastowych barw – czarnego, białego, czerwonego oraz podąża wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Ponadto, nie obejmuje kilku przedmiotów jako jednego obrazu, ale przeskakuje wzorkiem z jednej rzeczy na drugą. Ważne jest też to, że maluszek najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym światło jest przyciemnione, rozproszone – w półmroku.

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

Jak już powiedzieliśmy, noworodki nie rozróżniają większości kolorów, nie widzą też szczegółów przedmiotu. Najlepszym wyborem będą zabawki kontrastowe, czyli takie, które są zszyte z dwóch materiałów o zupełnie odmiennych kolorach, np. czarno – białe lub z czarno – czerwone. Dobrym pomysłem będzie też dodatkowy element w innym kolorze – żółtym, niebieskim, różowym. Takie zabawki stopniowo przyzwyczajają dziecko do postrzegania różnych kolorów i wpływają na prawidłowy rozwój wzorku. Dzieci rozwijają się bardzo szybko, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór zabawek. Wiele firm oferuje produkty, które „rosną” razem z dzieckiem. Są to przykładowo zawieszki do wózków, które po jakimś czasie można dać dziecku do zabawy. Dobrym pomysłem będą wszelkie grzechotki, zabawki sensoryczne, szeleściki, maskotki z metkami czy miękkie książeczki.

Polskie zabawki Hencz Toys

Hencz Toys to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w tworzeniu rozwojowych, wartościowych zabawek dla niemowląt i dzieci. Warto wiedzieć, że kontrastowa seria Mom’s Care została odznaczona prestiżową nagrodą portalu zabawkowicz.pl za najlepszą zabawkę 2015 roku. Wszystkie zabawki z serii są ręcznie robione w Polsce i można je kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji z serii:

Ośmiornica prenatalna – ta wyjątkowa zabawka została zaprojektowana z myślą o noworodkach. Maskotka posiada osiem pluszowych macek, które przypominają maleństwu pępowinę, którą chwytało w brzuszku mamy. Można włożyć ją do łóżeczka lub wózka, pocierając uprzednio o swoją skórę, by otoczyć maleństwo swoim zapachem.

Żyrafa Tymek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabawek Hencz Toys. Maskotka jest czarno – biała, ma szeleszczące uszka i grzywę z kolorowych metek, które intrygują dziecko. W środku zaszyto grzechotkę.

Sensoryczna piłka Takane jest mięciutka i ma warstwową budowę – składa się z kontrastowych „puzzli”, połączonych sznureczkami. Podczas zabawy z piłką maluch będzie konfigurował ich ułożenie na różny sposób, rozwijając tym samym umiejętności manualne i tzw. małą motorykę dłoni. W środku znajduje się hipoalergiczny wypełniacz, a samą zabawkę łatwo wyczyścić, dbając o higienę zabawy.

Ciekawą propozycją jest pacynka sensoryczna Lena. Ma formę materiałowej rękawicy z doszytą maskotką – różowym misiem i grzechotką z kolorowymi kuleczkami. Jest urocza, wydaje dźwięk przy potrząsaniu, jest podszyta materiałem w czarno – białe paski i rozwija wzrok dziecka. Można nią wodzić przed oczami maluszka i w ten sposób zachęcać dziecko do podążania wzorkiem za zabawką.

Wszystkie zabawki z serii Mom’s Care są bezpieczne dla dzieci od pierwszych dni życia i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Duży wybór produktów oraz szczegółowe opisy znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *