Zabawki drewniane na Dzień Dziecka

Zabawki drewniane przeżywają swoją drugą młodość. Czy to tylko chwilowy trend, a może jednak stoi za tym coś więcej? Na pewno nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Drewniane zabawki zajęły poniekąd miejsce w opozycji to interaktywnych, plastikowych zabawek, które narzucają dziecku temat i schemat zabawy, a które, przy okazji, łatwo zniszczyć, dość łatwo same się psują i w pewnym momencie lądują w kącie pokoju. W odróżnieniu od interaktywnych, zabawki drewniane wymagają od malucha zaangażowania wyobraźni i kreatywności. Dzieci nie oczekują od zabawek tego, że będą w stu procentach naśladować rzeczywistość. Idealnie odwzorowane modele samochodów, samolotów, płaczące i mówiące lalki, interaktywne kasy sklepowe, narzędzia lekarskie, artykuły domowe są niesamowite i warte zakupu, jednak czasem mniej znaczy więcej.

Zalety zabawek drewnianych

Dlaczego zabawki drewniane? Są ekologiczne, naturalne. Drewno jest malowane wyłącznie bezpiecznymi, nietoksycznymi farbami i lakierami. Drewno to materiał, który raczej nie niszczeje, a zabawki mogą służyć kolejnym dzieciom w rodzinie. Ale to też materiał, który ciężko obrobić. Dlatego drewniane pojazdy, domki dla lalek czy akcesoria kuchenne nie są tak szczegółowo odwzorowane jak ich plastikowe odpowiedniki.  Dlatego podczas zabawy maluch musi użyć swojej cudownej wyobraźni, by zrekompensować brak detali. Dzięki temu umysł dziecka pracuje na wysokich obrotach, rozwija się umiejętność kreatywnego myślenia, zainteresowanie otaczającą rzeczywistością i chęć poznania świata.

Historia zabawek drewnianych

Za pierwszą w dziejach drewnianą zabawkę uważa się owalną grzechotkę, stworzoną przez Archytasa z Tarentu w IV w p.n.e. Jej głównym celem było skupienie uwagi i zainteresowania dziecka, by rodzice mogli w spokoju wykonywać swoje obowiązki. I to się udało! Wkrótce zaczęło powstawać więcej drewnianych grzechotek i innych zabawkowych instrumentów dla dzieci. Oczywiście, często grzechotki miały spełniać jeszcze jedną funkcję – odstraszać złe moce. Drugą popularną drewnianą zabawką był znany wszystkim bączek. A jak to wygląda dzisiaj? Jaką zabawkę drewnianą wybrać dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Czy zabawki drewniane są bezpieczne

Najważniejszą sprawą jest oczywiście bezpieczeństwo dziecka. Powierzchnia drewniana musi być równa, gładka, pozbawiona drzazg i nierówności, które mogłyby skaleczyć malucha. Należy zwracać uwagę na oznaczenia produktów – podstawowym jest CE, który zaznacza, że zabawka spełnia europejskie dyrektywy produkcyjne. Warto zwrócić uwagę na farby i lakiery. Przy czym pamiętajmy, że z niektórych drewnianych zabawek może schodzić farba – na przykład pod wpływem czyszczenia albo w zetknięciu ze śliną malucha, gdy włoży zabawkę do buzi. Najczęściej oznacza to nic więcej jak tylko to, że zabawka jest pokryta delikatnym, bezpiecznym barwnikiem na bazie wody, więc nie ma powodu do obaw.

Pomysły na prezent

Poniżej prezentujemy 10 najlepszych, najciekawszych i najpopularniejszych zabawek drewnianych, które będą doskonałym prezentem dla malucha na zbliżający się Dzień Dziecka:

Domki i zestawy fabularne:

                                                                                                 

BigJigs – Drewniana farma                         

                                                                                                                               Drewniany domek dla lalek Melissa & Doug 

Drewniane magnesy na lodówkę: 

BigJigs – Magnesy Bajkowy świat 

Djeco – Magnesy Literki 

Melissa & Doug – Magnesy na lodówkę Zwierzątka

 

Drewniane pojazdy: 

Melissa & Doug – Pojazdy ratunkowe 

Melissa & Doug – Stacja paliw 

 Drewniane instrumenty muzyczne:

Melissa & Doug – Drewniane instrumenty 11318

Melissa & Doug – Instrumenty muzyczne 10488

Djeco – Cymbałki drewniane Animambo 

Drewniane jedzenie i akcesoria kuchenne:

BigJigs – Skrzynki z drewnianym jedzeniem 

Melissa & Doug – Drewniane jedzenie do krojenia

Melissa & Doug – Drewniana pizza 

Melissa & Doug – Ciasteczka 

Sprzęt i akcesoria domowe: 

Goki – Drewniany mikser 

Goki – Drewniany ekspres do kawy

Melissa & Doug – Zestaw drewnianych naczyń 

Majsterkowanie:

BigJigs – Drewniane narzędzia 

BRIO – Wielki zestaw majsterkowicza 

Tooky Toy – Warsztat z narzędziami

Sortery drewniane dla maluchów:

BijJigs – Sorter kształtów

BigJigs – Sorter ze zwierzątkami

Melissa and Doug – Sorter kształtów i kolorów

Zestawy kreatywne:

BigJigs – Moje pierwsze pieczątki

Melissa & Doug – Koraliki do nawlekania

Melissa & Doug – Szkatułka do ozdabiania

Zabawki edukacyjne:

BigJigs – Trójkątne centrum aktywności

Goki – Mapa Europy Puzzle 

Melissa & Doug – Tablica z zatrzaskami

Po więcej pomysłów zapraszamy na naszą stronę internetową – w zakładce zabawki drewniane znajdziecie mnóstwo markowych, wartościowych zabawek, które przypadną do gustu maluchom.

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *