W co pograć z dzieckiem?

Dlaczego warto grać w gry planszowe i karciane? Na to pytanie znajdziemy mnóstwo odpowiedzi, a każda z nich będzie uzasadniona. Jest to inteligentna rozrywka, która ćwiczy umysł, a przy okazji bawi i integruje. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej gier – nowych tytułów, wznowień starych wydań czy aranżacji kultowych planszówek. Jesteśmy w stanie nabyć różne rodzaje gier – przygodowe, logiczne, zręcznościowe, edukacyjne. Na zimowe wieczory idealne będę takie gry, których rozgrywka ciągnie się bez końca.  Krótkie gry karciane to świetny wybór na wakacyjny wyjazd, przerwę w nauce czy na imprezy i przyjęcia. Coraz częściej ukazują się także tytuły przeznaczone dla dzieci lub wersje junior popularnych gier. Można także skorzystać z oferty gier familijnych i wybrać taką, która będzie bawić całą rodzinę, niezależnie od wieku lub taką, w której jesteśmy w stanie dostosować poziom trudności do wieku graczy.

Jaki wpływ na dzieci mają gry?

Jaki wpływ mają planszówki i gry karciane na dzieci? W zależności od rodzaju, gry kształtują pewne umiejętności dziecka, wzbogacają o nową wiedzę i doświadczenia, rozwija wyobraźnię, kreatywność, wpływają na zdolność logicznego myślenia, pamięć i spostrzegawczość. Producenci dziecięcych gier dbają o to, by były one atrakcyjne dla maluchów – wyróżniały się pod względem graficznym (wesołe, kolorowe ilustracje, zabawne wątki), opowiadały ciekawą i angażującą historię. Takie gry muszą mieć też lekką formułę oraz klarowne i proste zasady. Rozgrywki powinny być krótkie – trwać nie więcej niż 30 minut, aby dziecko nie miało problemów z koncentracją.

Przy wyborze odpowiedniej dla dziecka gry warto zwrócić uwagę na parę spraw. Po pierwsze – oznaczenia wiekowe. Informacja, dotycząca sugerowanego wieku dziecka, podana jest zawsze na opakowaniu gry. Nie wolno jej lekceważyć. Jeśli dziecko dostanie za trudną bądź za łatwą grę, bardzo szybko może się zniechęcić. Dla najmłodszych dzieci – powyżej trzeciego roku życia, z czystym sumieniem można polecić gry zręcznościowe (Plująca lama, Lisek chytrusek) bądź proste gry logiczne i pamięciowe typu memo lub domino. Starszym dzieciom, powyżej szóstego czy siódmego roku życia można wybrać bardziej skomplikowane i angażujące umysł gry karciane, takie jak dziecięca wersja znanej gry Cortex – Wyzwania od wydawnictwa Rebel.

Na czym polega gra Cortex?

W zestawie Cortex znajduje się łącznie 90 kart – 74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur i 6 układanek z obrazkiem mózgu. Podczas przygotowania do gry, każdy z graczy przez kilka sekund oswaja się z wypukłymi kartami faktur. Resztę kart tasujemy i układamy odwrócone w stosie na środku stołu.

Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy, odwracając pierwszą kartę ze stosu.  Kładzie ją na środku, a pozostałe osoby starają się jak najszybciej rozwiązać zadanie. Gracz, który zna odpowiedź zakrywa kartę ręką i podaje rozwiązanie. Pozostałe osoby sprawdzają jego poprawność. Za trafione rozwiązanie, gracz otrzymuje swoją kartę, a gdy zdobędzie dwie, wymienia je na jedną część układanki mózgu. Jeśli udzielona odpowiedź była błędna, to w następnej rundzie traci szansę na odpowiedź. Wygrywa osoba, która najszybciej ułoży swój obrazek.W zestawie znajduje się osiem typów kart: pamięć, labirynt, kolor, koordynacja, para, częstotliwość, rozumowanie i wyzwanie. Ostatnia z nich jest kartą specjalną, a osoba, która ją wylosuje musi odgadnąć z zamkniętymi oczami, co znajduje się na karcie faktur (specjalnie tłoczona, wypukła karta). Za poprawną odpowiedź otrzymuje część układanki.

Gra rozwija umysł dziecka na kilku płaszczyznach, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność myślenia pod presją czasu. Uczy zdrowej rywalizacji. W grze może wziąć udział aż sześć osób, a czas jednej rozgrywki to tylko 15 minut. Starszym dzieciom – powyżej ósmego roku życia, a także młodzieży i dorosłym polecamy standardową wersję Cortex.

Najlepsze gry pamięciowe

Kolejną gra, wartą rekomendacji, jest Zgubione – Znalezione, również od wydawnictwa Rebel. Gra o banalnych zasadach i różnych stopniach trudności, przystosowana już do przedszkolaków około piątego roku życia. Zgubione – Znalezione fenomenalnie rozwija spostrzegawczość i pamięć maluchów, a wyda się atrakcyjna również starszym dzieciom. W zestawie znajdują się 54 karty. Wyróżniamy sześć poziomów trudności (odpowiednio oznaczone kart).Każda z kart jest dwustronna. Na awersach znajdują się kolorowe ilustracje przedmiotów użytku codziennego. Przygotowując grę, tasujemy karty i układamy je w stosiku, awersami do góry. Gracze mają maksymalnie 20 sekund na to, by zapamiętać, co znajduje się na danej karcie. Następnie odwracamy ją  i odgadujemy, który z przedmiotów został dołożony. Możemy także zagrać na odwrót i szukać zgubionej rzeczy. Jak najszybciej wypowiadamy nazwę przedmiotu i zagarniemy kartę dla siebie. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej punktów.

Wśród gier pamięciowych możemy także wyróżnić Tropico, w którą zagrają i młodsi i starsi. Na kolorowych kartach znajdują się ilustracje egzotycznych zwierząt oraz (na odwrocie) pytania. Każdy z gracz otrzymuje także swoją w kartę odpowiedzi (jaki kolor, tak/nie, ilość), za pomocą której podaje rozwiązanie. Początkowo, gra wydaje się być prosta, jednak po pewnym czasie, gdy stosik kart rośnie nasza pamięć zaczyna zawodzić, a my pękamy ze śmiechu.

Rodzinne zabawy – familijne gry karciane

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu obejrzał popularny teleturniej Familiadę. Pamiętacie, na czym polega? Każda drużyna wymyśla skojarzenia do podanego słowa w taki sposób, by trafić w skojarzenia innych ludzi. Na bardzo podobnej zasadzie zagramy w Unanimo. Na kartach, dołączonych do zestawu, znajdują się kolorowe ilustracje, nawiązujące do 108 motywów. Tasujemy je, wybieramy jedną w drodze losowania, wykładamy na stół. Każdy z graczy przygląda się obrazkowi przez kilka sekund, a następnie notuje osiem skojarzeń, które przyjdą mu do głowy. Za każde skojarzenie, które zostało wpisane także przez innego gracza, dostajemy odpowiednią ilość punktów. Tym więcej, im więcej osób pomyślało podobnie. Zwycięża gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, a więc najlepszy telepata w zespole! Gra dedykowana jest dla osób powyżej siódmego roku życia, lecz świetnie sprawdzi się jako gra familijna.

Gra karciane typu Escape Room

Producenci gier starają się także zwrócić uwagę dzieci i młodzieży popularnymi motywami i formułami oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych takich jak np. aplikacje mobilne. Wiele osób słyszało na pewno o zabawie Escape Room. Gracze zostają zamknięci w tajemniczym pokoju pełnym tajemnic i zagadek, które trzeba rozwikłać, by wydostać się na zewnątrz. Maksymalny czas na „uratowanie” siebie to 60 minut. W podobnej konwencji powstała gra Unlock! Wielka Ucieczka. Za pomocą kart z zagadkami oraz aplikacji na telefon lub tablet rozegramy trzy scenariusze: wkroczymy do tajnego laboratorium szalonego doktora, pokrzyżujemy plany nikczemnego profesora Noside’a lub odwiedzimy wyspę ekscentrycznego kolekcjonera antyków. Przed rozpoczęciem należy zapoznać się ze scenariuszem treningowym, lecz jego odszukanie jest pierwszym zadaniem graczy. Gra wyzwala fantastyczne emocje, pozwala działać w drużynie i  integruje graczy.

Gry planszowe i karciane to symbol inteligentnej rozrywki oraz świetna alternatywa dla gier komputerowych czy telewizji. Warto zachęcać dziecko do podejmowania wyzwań podczas rozgrywek ulubionych gier.. Nie jest to strata czasu, lecz zabawa i przyjemność, która owocuje w postaci świetnej pamięci, spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia.

 

Post Author: admin kimland

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 3 =