Najlepsze zabawki drewniane – przegląd producentów

W ciągu ostatnich kilku lat tradycyjne zabawki drewniane mocno zyskały na popularności. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez rodziców? Jak dobrać odpowiednie zabawki drewniane dla dziecka? Czy są one bezpieczne? Jakie typy zabawek drewnianych znajdziemy na rynku i kto jest odpowiedzialny za ich produkcję? Odpowiedź na te pytania, jak i przegląd najlepszych producentów zabawek drewnianych znajdziesz poniżej. J

Dlaczego zabawki drewniane?

Zabawki drewniane mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są ekologiczne i bardzo, ale to bardzo trwałe. Drewniany materiał jest bezpieczny dla dzieci i dla środowiska. Naturalne tworzywo jest biodegradowalne, a producenci zazwyczaj wykorzystują surowiec pochodzący z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony. Drewno nie zawiera w swoim składzie toksycznych substancji, ftalanów czy metali ciężkich, a farby używane go jego malowania czy ozdabiania to zazwyczaj naturalne barwniki na bazie wody. Drewniane zabawki są odporne na działanie czasu i większość uszkodzeń mechanicznych. Nie zaszkodzi im upadek z dużej wysokości, przytrzaśnięcie drzwiami i kontakt z wodą. Nie tłuką się, nie rozbijają, nie pękają i nie wgniatają. To wszystko sprawia, że zabawki z drewna służą latami, często nawet przechodząc z pokolenia na pokolenie. I nawet po kilkuletniej, intensywnej zabawie wciąż nadają się do oddania czy odsprzedania. Kolejną istotną kwestią jest to, że drewniane zabawki (jak żadne inne!) mają mnóstwo walorów edukacyjnych, a przede wszystkim doskonale rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Dlaczego? Drewno to specyficzny materiał, trudniejszy w obróbce niż tworzywa sztuczne, plastik czy guma. Zabawki drewniane posiadają mniej szczegółów, przez co w znacznie mniejszym stopniu odwzorowują rzeczywistość – są „prostsze”. Wystarczy porównać samochodzik drewniany i plastikowy czy metalowy by przekonać się, że te drugie wyglądają zdecydowanie bardziej „realnie”! Nie jest to jednak wada, a zaleta zabawek drewnianych. Maluch, który nie dostanie na tacy gotowego rozwiązania będzie musiał zaangażować w zabawę swoją wyobraźnię i nauczyć się kreatywnego, nieszablonowego myślenia. Dzięki temu jedno drewniane autko w głowie malucha stanie się wyścigówką, samochodem rodzinnym, ciężarówką, lawetą czy autobusem szkolnym. Wobec tego maluch bawi się według własnych pomysłów i scenariuszy, nie zważając na zamysł producenta. Kolejną zaletą jest to, że zabawki drewniane nie przytłaczają malucha kolorami, funkcjami, dźwiękami, melodiami i migającymi światełkami. Za to pozwalają szkrabowi wyciszyć się, zrelaksować i pogrążyć we własnym świecie marzeń i fantazji.

Sprawdźmy teraz, którzy producenci zajmują się tworzeniem najlepszych zabawek drewnianych dla dzieci w różnym wieku.

Najlepsze zabawki drewniane dla dzieci

Światowy rynek zabawek jest ogromny i z każdym rokiem się powiększa. Giganci, tacy jak LEGO, Mattel czy Hasbro to marki doskonale znane nie tylko dzieciom i ich rodzicom, a ich kreacje często stają się częścią popkultury. Produkowane na całym świecie zabawki drewniane pozostają w tym świetle produktami niszowymi. Dlatego tak ważne jest, by poznać ich kluczowych producentów, rodzaje zabawek i kwestie związane z bezpieczeństwem.

BRIO

Jedną z najpopularniejszych, najbardziej klasycznych zabawek drewnianych jest kolejka – system drewnianych torów i dodatków (mosty, tunele, stacje, zajezdnie, domki, wiadukty i wiele innych) oraz kompatybilnych lokomotyw, pociągów, wagonów i pojazdów. Dysponując kilkoma elementami jesteśmy w stanie zbudować własny świat kolejki, a później wielokrotnie go przebudowywać i rozszerzać o kolejne komponenty. To świetna zabawa, masa frajdy, rozwój umiejętności manualnych podczas budowania oraz doskonałe ćwiczenie kreatywności. Bo przecież każda podróż to przygoda!

Największym producentem kolejki drewnianej jest szwedzka firma BRIO, która została założona już w 1884 roku, co daje ponad 130 lat doświadczenia w produkcji zabawek! Marka, która z niewielkiego, rodzinnego biznesu przekształciła się w wielką firmę, dystrybuującą swoje produkty na cały świat, pozostaje wierna swojej filozofii. Kolejki drewniane BRIO World cechuje prosty design połączony z funkcjonalnością, który zachęca malucha do kreatywnej zabawy. Zabawki BRIO wspierają rozwój dziecka na każdym etapie i na wielu płaszczyznach. Elementy do kolejki cechuje najwyższa jakość. Produkowane są głównie z drewna bukowego, rzadziej sosny, które pozbawione jest ostrych krawędzi, drzazg i nierówności, które mogłyby skaleczyć skórę dziecka. W zabawkach stosowane są elementy i połączenia plastikowe, które zapewniają ich funkcjonalność. W ofercie znajdziemy zestawy tematyczne, elementy torów, pojedyncze dodatki, lokomotywy (również repliki znanych modeli), wagony i pojazdy. Co więcej, kolejki BRIO są kompatybilne z systemami innych znanych marek, m.in. BigJigs, Woodylandy czy torów z Ikei.

BigJigs

BigJigs to marka angielska, która rozpoczęła swoją działalność w 1985 roku jako biznes rodzinny. Od początku ogromny nacisk kładziono na wysoką jakość zabawek – początkowo były one projektowane i tworzone w przydomowym ogródku, by z każdym rokiem działalności zwiększać swój zasięg i rozpoznawalność. Marka wciąż prężnie się rozwija, stawiając na walory edukacyjne i rozwojowe swoich zabawek. Zdecydowana większość produktów tworzona jest z drewna kauczukowego, które bywa traktowane jako odpadek przy produkcji lateksu. Wybór jest więc nieprzypadkowy, a materiał solidny i bezpieczny. Każda jedna zabawka musi przejść przez rygorystyczne testy zanim trafi do sprzedaży. Dzięki temu rodzic ma pewność, że jest ona bezpieczna i odpowiednia dla jego dziecka. Asortyment marki jest bogaty. Warto wspomnieć o serii kolejki drewnianej BigJigs Rail, która jest jednym z największych konkurentów dla marki BRIO (systemy są kompatybilne). BigJigs produkuje także drewniane klocki, puzzle, układanki, pieczątki, magnesy, zabawki do pchania i ciągnięcia, gry, kreatywne zestawy do zabawy w gotowanie, sprzątanie czy sklep.

Melissa & Doug

Melissa i Doug to sympatyczne amerykańskie małżeństwo, które oprócz świetnie prosperującej i uznanej firmy, dorobiło się jeszcze szóstki wspaniałych dzieci! Pierwsze zabawki M&D zostały stworzone w przydomowym garażu. Wkrótce zaczęły podbijać świat, a jedną z najważniejszych kwestii dla Melissy i Doug’a był feedback, czyli opinie klientów o ich produktach. Te pozwoliły na ciągłe ulepszanie i poprawianie produktów, wprowadzanie nowych rozwiązań i innowacji.

Co więcej, każda zabawka, zanim opuściła „halę produkcyjną”, była sprawdzana przez najbardziej wymagających testerów, czyli dzieci! Tak jest do dzisiaj. Zabawki Melissa & Doug powstają z miłości do dzieci i z myślą o ich potrzebach, pragnieniach i marzeniach. Misją marki jest „przywrócenie dzieciństwa”. Co to znaczy? W świecie, w którym maluchy odbierają zbyt dużo bodźców naraz, przytłaczane są nadmiarem informacji i nowymi technologiami, marka stara się tworzyć zabawki proste, ale wielofunkcyjne, które będą wspomagać wyobraźnię i kreatywność. W swoim asortymencie M&D ma setki produktów, które pozwalają dzieciom wcielać się w różne role – kostiumy, ogromne zestawy do zabawy w dom, sklep czy gotowanie (kuchnie, restauracje, domki dla lalek, kasy sklepowe itp.), drewniane atrapy pożywienia, akcesoria kuchenne i naczynia. Melissa i Doug z doświadczenia dobrze wiedzą, że dzieci podczas zabawy naśladują rodziców i dorosłych i to właśnie odgrywanie „ z życia wziętych” scenek bardzo często jest najbardziej atrakcyjną formą zabawy. Cała rodzina uwielbia także układać puzzle i w ofercie produktowej M&D znajdziemy setki tego typu produktów, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku (od dwulatka do nastolatka!). Warto również poznać bogaty asortyment zestawów kreatywnych i plastycznych. Popularnością cieszy się seria wodnych kolorowanek Water Wow!, naklejki wielokrotnego użytku, zestawy do ozdabiania przedmiotów, witraże czy koraliki do samodzielnego tworzenia biżuterii. Gorąco polecamy!

Djeco

Djeco to kolejna marka, która rozpoczynała swoją działalność jako mała rodzinna firma. Jej założycielką jest Véronique Michel-Dalès, która zaczęła projektować zabawki w 1954 roku we Francji. Następnie działalność została przejęta w 1989 roku przez syna Véronique. Marka przywiązuje ogromną wagę do szaty graficznej, która projektowana jest przez ilustratorów i artystów oraz do walorów estetycznych swoich produktów. To właśnie ich charakterystyczny design sprawił, że zabawki DJECO są dziś rozpoznawalne na całym świecie! W bogatej ofercie produktowej znajdziemy między innymi układanki, puzzle, klocki. Ogromne wrażenie robią prześliczne szkatułki z pozytywkami, zestawy do tworzenia biżuterii i drewniane instrumenty muzyczne. Marka specjalizuje się również w projektowaniu zabawek kreatywnych, artystycznych i plastycznych, a także inteligentnych i pełnych humoru gier planszowych.

GOKI

GOKI to największy producent zabawek w północnej części Niemiec i jeden z największych w całej Europie. Gollnest i Kiesel, czyli założyciele firmy, każdego dnia wkładają w jej rozwój swoje serce, czas i umiejętności. Projektują i produkują niezwykłe, edukacyjne zabawki dla dzieci w różnym wieku. Surowce pozyskują wyłącznie w sposób zrównoważony – każdego roku GOKI sadzi tysiące drzew w swoim regionie. W samym 2011 roku posadzono 60 tysięcy drzew niedaleko miejscowości Kiel, a w akcji sadzenia uczestniczyły dzieci z pobliskiego przedszkola. W produkcji używane jest drewno najwyższej jakości, które następnie podlega skrupulatnej obróbce w celu usunięcia wszelkich niedoskonałości, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu bawiących się dzieci. Zabawki GOKI to najwyższa jakość poparta wieloletnim doświadczeniem. W asortymencie marki znajdziemy pomysłowe zabawki edukacyjne – sortery kształtów, przebijanki, klocki, nawlekanki, instrumenty muzyczne, teatrzyki i kukiełki, mozaiki, gry, samochodziki, zabawki spacerowe na sznurku, zestawy do majsterkowania i wielowarstwowe puzzle.

Drewniane zabawki a ekologia

Producenci drewnianych zabawek to świadomi przedsiębiorcy, którzy prowadzą i rozwijają swój biznes z pasją i zaangażowaniem. Istotną, a wręcz kluczową kwestią dla każdego z opisanych producentów jest dobór odpowiednich materiałów. Drewno to surowiec naturalny. Bardzo ważne jest jednak to, by wykorzystywać go w sposób zrównoważony i dbać o to, by uzupełniać jego braki. Producenci albo sami sadzą drzewa albo korzystają z certyfikowanych upraw leśnych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kupione przez nas zabawki są ekologiczne i nie zagrażają środowisku naturalnemu. Każda zabawka drewniana, niezależnie od marki, posiada oznaczenie z rekomendacją wiekową. Drewno jest twarde i stosunkowo ciężkie, jednak niektóre zabawki będą bezpieczne już dla rocznych dzieci! Większość zabawek drewnianych jest malowana kolorowymi farbami i ozdabiana wzorkami, które stymulują zmysły dziecka. Są to zazwyczaj naturalne barwniki na bazie wody i bezpieczne lakiery, które nie zagrażają zdrowiu malucha, nawet jeśli zabawka wyląduje w buzi!

Zabawki drewniane to również i NASZA wielka pasja! Od wielu lat staramy się powiększać asortyment naszego sklepu i sprowadzać do Polski genialne, edukacyjne i ekologiczne zabawki z drewna. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego.

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *