Koraliki Hama – inspiracje i pomysły na projekty dla małych i dużych

Koraliki Hama to duńska zabawka kreatywna, która ponownie podbija świat. Zostały wymyślone ponad pięćdziesiąt lat temu przez firmę Malte Haaning Plastic A/S, która zajmowała się między innymi produkcją słomek do napojów, a od pierwszych liter nazwiska i imienia założyciela (Malte Haaning) powstała nazwa marki – Hama. Obecnie, produkty Hama są sprzedawane w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie, a od kilku lat podbijają serca polskich dzieci i.. ich rodziców!

Koraliki Hama – Instrukcja obsługi

Kolorowe koralki Hama mają kształt walca z otworem w środku. Obecnie na rynku dostępne są w trzech rozmiarach: dużym – maxi (1cm średnicy), średnim – midi (5mm średnicy) i małym – mini (2,5mm średnicy). Do odpowiedniego rozmiaru koralików dobieramy pasujące plastikowe podkładki z wypustkami. Na nie nakładamy koraliki w taki sposób, by przybrały formę obrazka (żaba, domek, postać, abstrakcja), a następnie przykrywamy je papierem (papier do prasowania lub do pieczenia) i delikatnie prasujemy za pomocą żelazka. Koraliki stapiają się ze sobą, a po ich wystygnięciu odrywamy całość. Podkładkę można wykorzystać wielokrotnie, podobnie jak papier. W przypadku koralików midi żelazko powinno być nagrzane do takiej temperatury, w jakiej zazwyczaj prasujemy bawełniane ubrania.

Co ułożymy z koralików Hama – obrazy, ozdoby i biżuteria

Co można ułożyć z koralików Hama? To bardzo często zadawane pytanie, a odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – niemal wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. W sprzedaży dostępne są podkładki w kilkudziesięciu różnych kształtach, które ułatwiają dzieciom realizowanie pomysłów: geometryczne figury, zwierzęta, kwiatki i postaci. Ponadto, zakupić można zwykłe, kwadratowe podkładki z łączeniami, dzięki którym ułożymy obrazek o pożądanej wielkości.

Ale czy koraliki Hama to produkt tylko dla dzieci? Absolutnie nie! Przykładów koralikowej twórczości młodzieży i dorosłych znajdziemy mnóstwo, zwłaszcza w Internecie – między innymi na platformie Pinterest. Dla wielu z nich to forma wyrazu artystycznego, a układane obrazki to wręcz dzieła sztuki, które pokazują niesamowity talent, pomysłowość i kreatywność autorów. Oferta koralików Hama to kilkadziesiąt kolorów, w różnych odcieniach, dzięki czemu można stworzyć naprawdę szczegółowy obraz, który następnie można zawiesić na ścianie czy postawić przy biurku.

Pinterest

Koraliki Hama można wykorzystać także do tworzenia ozdób: breloczków do kluczy, ramek na zdjęcia, wieszaków na szaliki, spinek i gumek do włosów, kolorowych mat na stoły i biurka, podkładek pod kubki, pudełeczek na drobiazgi, koszyczków, torebeczek i innych. Koraliki można zgrzać z sobą w tradycyjny sposób lub nawlekać na sznureczki i żyłki.

Jak zrobić najprostsze pudełeczko z koralików? Ułóż na podkładce jego ścianki, a następnie usuń co drugi koralik, w taki sposób, by po zaprasowaniu obu części, wystające koraliki jednej ścianki wepchnąć w otwory w drugiej. Dopasują się idealnie – pudełko nie będzie się rozpadać. Można również łączyć ścianki za pomocą sznureczków czy wstążek.

Pinterest

W ofercie koralików Hama znajdziemy także mnóstwo zestawów, z których stworzymy oryginalną, pomysłową biżuterię – naszyjniki, wisiorki, zawieszki, bransoletki, a nawet kolczyki. W tym przypadku również używamy dwóch technik – stapiania koralików lub ich nawlekania na żyłki. Poszczególne części można także łączyć za pomocą metalowych kółeczek, dodawać zapięcia i zatrzaski. Wszystkie chwyty dozwolone, a takie ozdoby i biżuteria to fantastyczny pomysł na prezent i na wyrażenie siebie.

Więcej inspiracji i pomysłów na układanie koralików znajdziemy w książeczkach. Polecamy zwłaszcza tytuł New Ways with Hama. W środku znajdują się ilustracje, które pokazują, w jaki sposób, krok po kroku, stworzyć niestandardowe, koralikowe wzory.

Korzyści z układania koralików Hama

Układanie koralików Hama to kreatywne zajęcie, które korzystnie wpływa nie tylko na dzieci. Warto wspomnieć o tym, że układanie koralików ćwiczy nie tylko zdolności manualne i koordynacyjne, ale także niesamowicie rozwija wyobraźnię. Wymaga precyzji i skupienia, ale redukuje stres i zdenerwowanie. Gotowe projekty dają ogromne, nieopisane poczucie satysfakcji. Gorąco polecamy!

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego, w którym znajdziecie bogaty wybór produktów z serii Hama.

 

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *