Jak wybrać pierwszą hulajnogę dla dziecka?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy pojawiły się pierwsze hulajnogi i, co najważniejsze, kto był pomysłodawcą tego genialnego w swej prostocie pojazdu. Przyjmuje się, że jest to wynalazek z początku XIX wieku, którego prototypem był stworzony przez Niemca – Karla Friedricha von Draisa – rowerek biegowy. Hulajnoga w formie, w jakiej znamy ją dzisiaj – złożona z dwóch (lub trzech) kół oraz platformy do stania, służyła do celów rekreacyjnych. I choć dzisiaj jest z powodzeniem używana jako miejski środek transportu, to jednak dawniej służyła głównie celom rozrywkowym. Co ciekawe, w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych była jedną z najpopularniejszych zabawek, które dzieci budowały samodzielnie z drewna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi?

W dzisiejszych czasach hulajnogi wracają do łask. Jeżdżą na nich dzieci, młodzież i dorośli. Traktowane są jako forma aktywności fizycznej i rekreacji na świeżym powietrzu, ale również jako popularny miejski środek transportu, zwłaszcza w swojej elektrycznej wersji. Jedno jest pewne – niezależnie od celu jazdy, hulajnogi zapewniają tak potrzeby każdemu ruch i wysiłek fizyczny poza domem. Dzieci kochają szaleć na hulajnogach, a jeśli są one dobrze dobrane, to (poza przyjemnością płynącą z samej jazdy) mają pozytywny wpływ na rozwój maluchów – uczą zasad utrzymania równowagi, koordynacji ruchowej, wzmacniają kondycję fizyczną, zmniejszają ryzyko nadwagi i chorób, ale również (jak każda aktywność na świeżym powietrzu) redukują stres, wspomagają koncentrację i proces nauki.

Podczas wyboru pierwszej hulajnogi dla dziecka warto zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, by hulajnoga była przeznaczona dla dziecka. Następnie należy sprawdzić podstawowe parametry podane przez producenta – minimalny wiek, wzrost lub wagę dziecka, które będzie na danej hulajnodze jeździć. Warto przyjrzeć się dodatkowym zabezpieczeniom czy rozwiązaniom, jakie zastosował producent w celu zapewnienia maluchowi komfortu i, przede wszystkim, bezpieczeństwa jazdy. Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie kasku oraz ochraniaczy na kolana czy łokcie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie zakupić hulajnogi, która będzie po prostu za duża. Dzieci rosną szybko, ale większość producentów wyposaża swoje pojazdy w regulowaną ramę, która pozwala na zabawę malucha przez kilka sezonów. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, należy zastanowić się nad ilością kół. Dla najmłodszych – dzieci dwuletnich czy trzylatków, warto wybrać pojazd z trzema kołami, dzięki czemu hulajnoga będzie bardziej stabilna, a ryzyko wywrotki czy upadku znacznie się zmniejszy.


Hulajnoga-jeździk Scoot and Ride Highwaykick 1

Highwaykick 1 to produkt typu 2w1, idealny dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z pojazdami takimi jak hulajnoga, jeździk czy rowerek biegowy. Producentem pojazdów jest austriacka marka Scoot and Ride, która znana jest z innowacyjnych, pomysłowych i niesamowicie funkcjonalnych rozwiązań. Model Highwaykick będzie rósł razem z dzieckiem. Posłuży maluchowi około czterech lat, między 1 a 5 rokiem życia. Jednak ta wysokiej jakości hulajnoga jest na tyle trwała, że po upływie tego czasu z pewnością zapewni frajdę młodszemu rodzeństwu, kuzynostwu czy kolegom i koleżankom pierwszego użytkownika.

Jak to działa? Highwaykick 1 została wyposażona w ramę do konfiguracji. Początkowo maluch będzie korzystał z niej jak z jeździka. Szerokie i wygodne siedzisko jest regulowane. Jego minimalna wysokość to 22,5cm – i jest odpowiednia dla maluchów, które dopiero zaczęły stawiać pierwsze kroki. Podczas jazdy dziecko będzie odpychało się nóżkami, trzymając ręce na kierownicy, ucząc się zasad skręcania i pracując nad sprawnością fizyczną oraz zręcznością. A gdy maluch podrośnie, możemy w kilka sekund – jednym ruchem (bez konieczności używania narzędzi) przemienić jeździk w bezpieczną hulajnogę. Siedzisko staje się wtedy częścią ramy pojazdu, która w całości została wyprodukowana z lekkiego i wytrzymałego polipropylenu. Kierownica jest stalowa, a dodatkowe zabezpieczenia zapobiegają ześlizgiwaniu się rączek. Ciche i duże koła amortyzują wstrząsy, zapewniając komfort i stabilność jazdy. Szeroki podest jest wygodny oraz wyposażony w antypoślizgową powierzchnię. Za tylnym, mniejszym kółku zamontowano hamulec nożny, intuicyjny i prosty w użyciu oraz czuły. Dodatkowym zabezpieczeniem w hulajnodze Haghwaykick 1 jest innowacyjny i rewolucyjny system safety-pad, który zmniejsza ryzyko utknięcia koła między płytkami chodnika czy upadek na nierównym podłożu.

Podstawowe dane techniczne:

– Wiek dziecka: 1-5
– Wzrost: 82-118cm
– Maksymalne obciążenie: 20kg (jeździk), 50kg (hulajnoga)
– waga hulajnogi: 2,8kg
– Regulacja kierownicy: 57-64cm
– Regulacja siedziska: 22,5cm – 29cm


Hulajnoga Mini Micro dla dwulatka

Na polskim rynku dostępne są już nowe, ulepszone wersje popularnej hulajnogi Mini Micro. Jest to hulajnoga trzykołowa, przeznaczona dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Na uwagę zasługuje wyjątkowy design i soczyście kolorowe, wakacyjne kolory pojazdów. Hulajnogi produkowane są przez szwajcarską markę Micro, która przykłada ogromną wagę do ich wysokiej jakości, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Hulajnoga Mini Micro idealnie przygotuje malucha do przejścia na wersję dwukołową, a także śmiało posłuży przez kilka sezonów, bo maksymalne jej obciążenie to aż 35kg!

Przednie koła hulajnogi są większe, a mniejsze – tylne koło wyposażono w nożny hamulec. Koła dodatkowo zaopatrzono w łożyska, dzięki którym pracują płynnie i cicho, nie przeszkadzając innym w rekreacji i wypoczynku w parku czy na podwórku. Drążek kierownicy jest regulowany w sposób prosty i szybki, bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi oraz wyposażony w antypoślizgowe nakładki i dodatkowe zabezpieczenia. Hulajnogą kierujemy intuicyjnie, balansując ciałem (przenosząc jego ciężar) tak, jak podczas jazdy na deskorolce, a jednocześnie delikatnie odginając drążek w kierunku, w którym chcemy jechać. Mini Micro jest przede wszystkim niesamowicie lekka, co znacznie ułatwia jazdę i sterowanie, a koła skręcają się delikatnie, zapobiegając wywrotkom i szybkim manewrom. Podest jest antypoślizgowy, a dodatkowe naklejki odblaskowe przydatne w godzinach wieczornych.


Jazda na hulajnodze to super zabawa, masa frajdy i niezapomniane przeżycia. To również świetna alternatywa dla rowerków czy jeździków, na które nie zawsze znajdziemy miejsce w wypchanym walizkami bagażniku, gdy wyjeżdżamy na wakacje. To ciekawa, bezpieczna i rozwijająca zabawa. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, by maluch samodzielnie nie oddalał się poza zasięg wzroku pilnującego go rodzica czy opiekuna.

Hulajnogi Scoot and Ride oraz Mini Micro dostępne są w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *