Czego prawdopodobnie nie wiesz o klockach LEGO®?

Niewątpliwie klocki LEGO® to jedna z najbardziej popularnych zabawek na całym świecie, uwielbiana przez dzieci, ceniona przed rodziców, pedagogów i terapeutów. Każdego roku produkuje się 19 miliardów elementów LEGO! Klocki są sprzedawane w ponad 130 krajach, a co sekundę kupuje się 7 zestawów. Klocki LEGO podbijają świat, ale czy tylko? Aluminiowe Minifigurki LEGO® stały się pierwszymi eksploratorami Jowisza! Bezzałogowa sonda kosmiczna Juno, wystrzelona w 2016 roku przez NASA, wzięła na pokład czterocentymetrową podobiznę Galileusza (odkrywcy czterech księżyców tej największej planety Układu Słonecznego) oraz rzymskiego boga nieba i ziemi Jowisza i jego małżonki – Junony. Jaki był cel tego przedsięwzięcia? Taki jak od lat – zachęcić dzieci do nauki, odkrywania, stawiania sobie ambitnych celów i dążenia do spełnienia nawet najbardziej nierealnych marzeń.

Grupa LEGO została założona w 1932 roku w Dani i do dziś pozostaje rodzinnym przedsiębiorstwem, którego obecnym właścicielem jest wnuk założyciela – Kirk Kristiansen. Jak wyglądały początki firmy zabawkarskiej? Jak zmieniała się przez te 86 lat pracy? Co oznacza nazwa przedsiębiorstwa? Po odpowiedzi na te pytania oraz więcej ciekawostek odsyłamy do tekstu poniżej!

Historia klocków LEGO

LEGO jest i od zawsze było firmą rodzinną. Nazwa marki wzięła się od połączenia duńskich słów „leg godt”, co w polskim tłumaczeniu oznacza „baw się dobrze”. W latach 30. XX wieku zatrudniało jedynie od sześciu do dziesięciu pracowników, a projektantem zabawek był siedemnastoletni wówczas Gotfred Kirk Christiansen – syn założyciela i fundatora firmy, młody mężczyzna, pełen zapału i świetnych, nowatorskich pomysłów. Niewiele osób wie, że firma początkowo produkowała zabawki drewniane, jak chociażby drewnianą kaczkę na kółkach. Dopiero dekadę później zaczęły powstawać zabawki plastikowe, w tym klocki z systemem gniazd i wypustek, które były „prekursorami” tych, którymi dzieci bawią się obecnie. W przeciągu kilku lat dopracowano system połączeń między klockami, zwiększono produkcję i zakupiono nowoczesne maszyny, dzięki którym możliwy był dalszy rozwój marki. Grupa LEGO zaczęła działać na zagranicznych rynkach. W latach 50. XX wieku klockami bawiły się nawet dzieci w duńskich przedszkolach, a w 1954 roku zarejestrowano znak towarowy LEGO. Wkrótce stworzono różne serie klocków, w tym LEGO® DUPLO®, skierowane do dzieci poniżej piątego roku życia.

Filmy LEGO i parki rozrywki

Ale LEGO to nie tylko klocki! Czy wiecie, że pierwszy film o LEGO został nakręcony już w 1951 roku? Był to biało-czarny, niemy obrazek, do którego zdjęcia wykonał Christian Lund. Siedemnaście lat później (1968) zbudowano pierwszy Legoland w miejscowości Billund w Danii. Sławny park rozrywki zajmuje obecnie powierzchnię 123 tysięcy metrów kwadratowych, a wszystko w nim, łącznie z kolejką górską, zbudowane jest z klocków LEGO. Chyba największe wrażenie robią „miniatury” znanych budynków – Pałacu Królewskiego, Statuy Wolności, stadionu piłkarski FC København i wiele innych. Parki rozrywki z klocków LEGO powstały także w innych częściach świata – w Kalifornii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, i każdego roku przyciągają miliony turystów różnych narodowości.

Minifigurki LEGO®

Zestawy klocków LEGO są nierozerwalnie związane z figurkami – „ludzikami” do zabawy. Pierwsze figurki pojawiły się w latach 70. i były znacznie większe od obecnych Minifigurek LEGO®. Od początku miały natomiast żółty kolor. Można było je nabyć m.in. w zestawie klocków nr 200 o nazwie „Rodzina”, który w tamtym czasie był najlepiej sprzedającym się produktem LEGO. Zaczęto eksperymentować z nadrukami twarzy oraz ruchomymi elementami. Na pewien czas zupełnie zrezygnowano z drukowanych buzi, dzięki czemu to od malucha zależało „kim” figurka stanie się w danym momencie zabawy. Nowe Minifigurki w formie takiej, jaką znamy dzisiaj, zaczęto produkować 1978 roku. Od poprzednich wersji zabawki odróżniały się większą ilością ruchomych elementów oraz specjalnie zaprojektowanymi kończynami, które mogły chwytać różne przedmioty, np. narzędzia czy kierownice pojazdów. Prawdziwą rewolucją była seria Piraci z 1989 roku. To wtedy wprowadzono dodatkowe elementy, takie jak brodę, wąsy, przepaski na oko i, przede wszystkim, nowe figurki miały różny wyraz „twarzy”, który sugerował ich charakter, emocje i aktualne samopoczucie. Obecnie LEGO wciąż zaskakuje nowymi seriami zestawów i Minifigurkami, które przedstawiają znanych bohaterów filmowych i bajkowych, jak chociażby postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen, bohaterowie Harrego Pottera i Władcy Pierścieni.

fot. www.brickset.com

fot. www.brickset.com

 

Można powiedzieć, że klocki LEGO stały się częścią kultury i sztuki nowoczesnej. Każdego roku wprowadza się nowe serie zabawek oraz rozbudowuje poprzednie. Filmy LEGO stają się hitami kinowymi, bawiącymi całe rodziny, a dzieci równie chętnie sięgają po gry komputerowe, inspirowane kultowymi zabawkami. Na licencji LEGO produkowane są pojemniki na zabawki w kształcie klocków, bidony na napoje, pudełka śniadaniowe, przybory szkolne i gadżety np. breloczki. Przez lata marka pracowała nad jakością swoich produktów. Obecnie klocki LEGO są jednymi z najbardziej skrupulatnie testowanych zabawek – podobno tylko jeden na 18 milionów elementów nie spełnia wymagań.

LEGO od zawsze wspierało rozwój dzieci, a fakt, że to właśnie klocki są jedną z najbardziej ulubionych dziecięcych zabawek, świadczy o tym, że doskonale odpowiadają potrzebom, wymaganiom i zainteresowaniom maluchów. Przede wszystkim, klocki LEGO to niekończąca się kreatywna zabawa! Z dwóch podstawowych klocków LEGO ułożymy aż 24 kombinacje, a w przypadku kilku klocków obliczenie ilości możliwych połączeń przestaje być wykonalne. Podczas zabawy wyobraźnia malucha działa na niesamowicie wysokich obrotach. Z LEGO można tworzyć własne mini światy z mieszkańcami, historią, budynkami, pojazdami, urzędami itp. Co więcej, samo budowanie z klocków, bez warstwy fabularnej, niesamowicie ćwiczy umiejętności manualne, motoryczne i koordynacyjne dzieci. To świetna zabawa dla młodszych i starszych, a oddanych fanów LEGO nie brakuje nawet wśród dorosłych!

 

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *