Ciastolina Play-Doh – kreatywność bez granic!

Powstał w latach 30. ubiegłego wieku w stanie Ohio, jako skuteczny środek do czyszczenia ścian i tapet, ubrudzonych sadzą i ciemnym nalotem w skutek ogrzewania budynków piecami węglowymi, które w tamtym czasie były bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Kutol, bo tak nazywał się ten preparat, był kitem ściennym – mydłem do tapet, który usuwał zabrudzenia, nie niszcząc jednocześnie papierowych, dekoracyjnych oklein. Firma szybko się rozwijała, jednak wkrótce stanęła na progu bankructwa, a wszystkiemu winny był postęp technologiczny i przemysłowy – w niedługim czasie piece węglowe zastąpiono ich substytutami, a tapety ścienne zaczęto produkować z innych materiałów, które łatwo było doprowadzić do czystości z użyciem wyłącznie wody czy lekkich detergentów. Ale ludzka kreatywność nie zna granic! Preparat o nazwie kutol trafił do pewnego przedszkola i został wykorzystany do stworzenia fantastycznych, dziecięcych ozdób świątecznych.

Okazało się, że ta plastyczna masa, w skład której wchodziła m.in. woda, mąka i sól świetnie nadawała się do kreatywnych prac ręcznych i sprawiała dzieciom wiele radości. To natchnęło twórców Kutolu do „drobnej” zmiany w składzie swojego tworu. Usunięto wszelkie drażniące składniki, a skład wzbogacono o oleje mineralne, kolorowe barwniki i substancje zapachowe. W ten sposób powstała masa plastyczna dla dzieci, produkowana pod nazwą Play-Doh, która stała się hitem sprzedażowym na rynku zabawek, a na początku lat 90. produkcją i sprzedażą ciastoliny zajęła się znana marka Hasbro. Ciastolina Play-Doh jest obecnie uważana za jedną z najpopularniejszych zabawek dla dzieci, która przyczynia się ich rozwoju na wielu płaszczyznach.

Skład i właściwości ciastoliny Play-Doh

Dokładny skład ciastoliny Play-Doh pozostaje tajemnicą handlową. Ta niesamowicie plastyczna masa składa się w głównej mierze z wody, mąki i soli, a pozostałe substancje odpowiadają za jej strukturę, barwę, zapach oraz konserwację, która zapobiega pleśnieniu. Ciastolina Play-Doh jest niezwykle elastyczna, a tę właściwość uzyskuje już w kilkunastu stopniach Celsjusza, w odróżnieniu od klasycznej plasteliny. Pachnąca masa nie lepi się, nie brudzi rączek dziecka, ścian, mebli i przedmiotów użytkowych. Przechowywanie w szczelnym zamknięciu (np. w oryginalnych opakowaniach, w których jest sprzedawana) sprawia, że nie wysycha. A co jeśli zapomnimy o prawidłowym zabezpieczeniu ciastoliny? Pozostawiana na jakiś czas na powietrzu masa stwardnieje. Wystarczy wtedy ją skruszyć i dodać odrobinę wody, a ponownie uzyska swoje plastyczne właściwości. Można także spróbować zawinąć stwardniałą masę w wilgotny ręcznik papierowy i pozostawić w tym stanie na kilka godzin. Play-Doh to masa wielokrotnego użytku.

Dla rodziców bezpieczeństwo ich pociech jest najważniejsze. Ciastolina Play-Doh nie zawiera w swoim składzie orzechów, oleju z orzechów, mleka ani żadnych jego pochodnych. Masa Play-Doh nie jest jadalna. W składzie znajduje się pszenica, więc u uczulonych na gluten dzieci (w kontakcie z zabawką) może wystąpić reakcja alergiczna. Play-Doh jest nietoksyczna i nie powoduje innych reakcji alergicznych, ale przez wysoką zawartość soli może być szkodliwa dla zwierząt, gdy dostanie się do ich przewodu pokarmowego. Na wszystkich opakowaniach ciastoliny Play-Doh znajdziemy najważniejsze oznaczenia, które potwierdzają jej bezpieczeństwo oraz wysoką jakość, takie jak CE (obowiązkowy znak dla zabawek sprzedawanych w Europie), EAC, GCG oraz znaczek z lwem, który informuje o tym, że zabawka została wyprodukowana przez firmę zrzeszoną w Brytyjskim Stowarzyszeniu Producentów Zabawek.

Zestawy z ciastoliną Play-Doh

Ciastolina Play-Doh (jako zabawka dla dzieci) jest produkowana już ponad 60 lat i w tym czasie powstało wiele tematycznych serii. Jedną z najpopularniejszych jest seria Modeluj i ucz się, wzbogacona o dodatkowe walory edukacyjne. Co ciekawe, zestawy z tej serii są dedykowane dzieciom już od drugiego roku życia. Oprócz plastycznej masy, w zestawach znajdziemy formy, plansze i narzędzia, które pomogą dzieciom poznać litery alfabetu i nowe słowa, nauczą je rozpoznawać kolory i kształty, wprowadzą w świat cyferek i liczenia, a także pokażą różne faktury i narzędzia oraz emocje.

Równie popularną serią Play-Doh jest Kuchnia (ang. Kitchen). Te zestawy są niezwykle kreatywne i oferują dzieciom zabawę w „gotowanie”. Z pachnącej ciastoliny, z pomocą plastikowych maszynek, foremek i wyciskarek, uformujemy przeróżne składniki posiłków, takie jak makaron, warzywa, bułki, pizzę, ciasteczka, a nawet lody! W niektórych zestawach znajdziemy nawet plastikowe talerzyki, miseczki czy sztućce, na których podamy nasze kulinarne twory!

Ciekawą serią są zestawy z ciastoliną na licencji Disneya, które oprócz masy i dodatków zawierają między innymi plastikowe figurki ulubionych, bajkowych bohaterów dzieci, takich jak Księżniczki, postaci z Króla Lwa, samochód Zygzak McQueen, królewski pałac Księżniczek Disneya, kucyki z My Little Pony czy Buzza Astrala i Chudego z filmu Toy Story!

Najnowsze zestawy Play-Doh to seria Wheels. Są to zestawy powiązane tematycznie z placem budowy, wielkimi maszynami i pojazdami. Za pomocą dostępnych w zestawach narzędzi uformujemy ciastolinowe cegły, żwir i cement, czyli składniki niezbędne do postawienia każdego budynku. Do zestawów dołączono także plastikowe autka i pojazdy, takie jak dźwig, spychacz i wywrotka.

Wpływ ciastoliny Play-Doh na rozwój dziecka

Ciastolina Play-Doh to źródło kreatywnej, odprężającej zabawy dla dzieci w różnym wieku. Miękka, plastyczna masa bez problemu poddaje się dłoniom dziecka i przemienia w kolorowe stworki, zwierzątka, pojazdy, budynki, jedzenie… a w zasadzie we wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy! Możliwość uformowania dowolnych kształtów uruchamia dziecięcą wyobraźnię, która zaczyna pracować na najwyższych obrotach, dając upust kreatywności i pomysłowości. Już samo lepienie, czyli ugniatanie masy w dłoniach genialnie wpływa na umiejętności manualne, motoryczne i koordynacyjne malucha.

A na koniec.. kilka ciekawostek!

#1 Jeśli chciałbyś uformować wielką kulę z całej ciastoliny, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana, to taka kula ważyłaby 700 milionów funtów, czyli około 315 milionów kilogramów!

#2 Gdybyś użył całej ciastoliny, jaka została wyprodukowana od 1956 roku i przepuścił ją przez maszynkę znaną z zestawu Fun Factory, to powstały w ten sposób „wąż” mógłby okręcić się wokół ziemi 300 razy!

#3 Każdego roku produkuje się około 100 milionów tubek z ciastoliną Play-Doh.

Życzymy dobrej zabawy!

Zachęcamy także do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego z bogatym asortymentem ciastoliny Play-Doh!

Post Author: kimland-wp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *